مقالات

زعفران، افسانه ای ترین ادویه جهان

زعفران یکی از نفیس ترین ادویه ها در جهان است. کلاله های قرمز نخ مانند و رنگ زردی که ایجاد می کنند کاملا به معنای واقعی کلمه افسانه ای  و حیرت انگیز است.
اما زعفران دقیقا چیست؟ مهم نیست چقدر داستان و حکایت در مورد این ادویه گفته شده، مهم این است که بسیاری از ما هنوز نمی دانیم چه کار هایی می توانیم با آن انجام دهیم یا اینکه نسبت به هزینه زیادش می ارزد یا نه؟ اینجا هر چیزی که نیاز دارید بدانید هست!
ریشه این ادویه از گیاهی با نام علمی کروکوس ساتیووس (crocus sativous) نشأت می گیرد. اعتقاد بر این است که زعفران اولین بار در یونان کشت شده اما امروزه عمدتا این ادویه در ایران، یونان، اسپانیا، مراکش و هند کشت می شود.
ایران بیش از 90 درصد زعفران جهان را تولید و صادر می کند.

 

زعفران چه طعمی دارد؟
زعفران فوق العاده لطیف و معطر است. طعم کمی شیرین و مجلل آن کاملاً معمایی است. توصیف آن دشوار است اما فوراً در بشقاب غذا قابل تشخیص است. هر چقدر هم که آزاردهنده باشد، وقتی آن را بچشید، می شناسید.

 

چرا زعفران انقدر گران قیمت است؟
هر گل زعفران تنها سه کلاله تولید می کند. هر سال فقط یک هفته گل می دهد. زعفران را باید اواسط صبح که گل ها بسته اند با دست برداشت کرد تا از کلاله های ظریف داخل آن محافظت شود.
یک نکته جالب این است که برای تولید تنها یک مثقال زعفران به حدود 1000 گل نیاز است. به همین دلیل هر گرم زعفران حدود 10 تا 13دلار معامله می شود.

 

­­چگونه از زعفران نگهداری کنیم؟
کلاله ها را  در جای خشک و خنک و بدون نور نگه دارید. حتی می توان آن را تا یک سال در فریزر نگه دارید.
آب زعفران را نیز می توان تا سه هفته در یخچال در ظرف در بسته نگهداری کرد.

 

منابع: bonappetit.com

Wikipedia.org

 

 

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.